Înalt Preasfinţitul Teofan, în mijlocul credincioşilor din Şendriceni

Viața parohiei Mai 4, 2012

Luni, 30 aprilie 2012, Înalt Preasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a poposit în mijlocul credincioşilor din Şendriceni.

În cuvântul de învăţătură, Părintele Mitropolit şi-a arătat bucuria de a se afla în comunitatea noastră şi i-a îndemnat pe credincioşi să ţină cu tărie credinţa strămoşească, să se îngrijească cu toată dragostea şi jertfelnicia de familie: soţiile de soţi, soţi de soţii, părinţii de copii şi copiii de părinţi. De asemenea, Părintele Mitropolit Teofan i-a indemnat pe credincioşii prezenţi să fie nelipsiţi de la slujbele bisericii, să se îngrijească de viaţa duhovnicească, să guste după vrednicie din Trupul şi Sângele Mântuitorului şi să spună şi altora "că bun este Domnul".

Înalt Preasfinţitul Teofan a citit apoi rugăciunea arhierească de dezlegare, după care a stat de vorbă cu credincioşii şi a ciocnit câte un ou roşu.

Ziua de 30 aprilie 2012 va rămâne ca una de bucurie şi aducere-aminte în istoria parohiei noastre!